kontakt     strona główna     katalog firm     informacje     dodaj newsa
Loading
ciekawostki / Ekologia. Ptaki w naszych ogrodach
Ekologia. Ptaki w naszych ogrodach
Ekologia. Ptaki w naszych ogrodach
Ekologia. Ptaki w naszych ogrodach
Ekologia. Ptaki w naszych ogrodach
Ekologia. Ptaki w naszych ogrodach

ciekawostki / Ekologia. Ptaki w naszych ogrodach

Sikory mogą zjadać o wiele więcej pokarmu niż same ważą, na przykład taka sikora uboga (!), zjadła (w czasie prowadzonych obserwacji) masę owadów stanowiącą 183% masy jej ciała, a sikora bogatka nawet 193 %. No, ale bogaci nigdy nie maja dosyć. Ale żarty żartami a to jest ciężka praca (sami spróbujcie) i w dodatku dla nas, czyli zjadaczy marchewki i innej zieleniny, bardzo pożyteczna. W wyniku oględnie mówiąc analizy zawartości ptasich żołądków wykazano, że 70-75% zjadanych przez sikory owadów to gatunki wyrządzające szkody. Jedna para sikor (a nie są one  wyjątkiem) w okresie lęgowym oczyściła ze ze szkodników około 40 drzew owocowych (przylatywały do gniazda średnio 357 razy dziennie!). Czapki z głów, kochajmy ogrody, ale kochajmy również nasze pracowite ptaszki.Aby ptaki zagościły w ogrodzie, można zadbać, by znalazły się tam rośliny, których owoce są dla naszych śpiewaków pokarmem. Choć i z tym można przesadzić. Nie należy sadzić w ogrodach takich gatunków, jak czeremchy (pospolita i amerykańska), antypka, wiśnia ptasia, morwa biała, bez czarny i koralowy. Inaczej  w pewnych okresach możemy mieć naszych gości za dużo, a drzewa owocowe (wiśnie, czereśnie) nie będą owocować dla Was w ogóle. Te rośliny lepiej sadzić na otwartych przestrzeniach, w pewnej odległości od naszych przyszłych konfitur na drzewach.Roślinami spełniającymi wymagania nasze i naszych skrzydlatych gości są: aktinidie, aronie, berberys koreański, Thunberga, wiązkowy, cis pospolity, dereń jadalny, głogi, jabłoń kwiecista i purpurowa, jałowiec chiński, pospolity, jarzębiny, ligustr pospolity, rokitnik zwyczajny, róża dzika i wielokwiatowa, świerk pospolity, trzmielina zwyczajna, winobluszcze. Te rośliny dostarczają pożywienia. Inne gatunki dostarczają ptakom schronienia i miejsc do założenia gniazd. Taki ogród może będzie mniej "francuski", lecz bardziej swojski, a mówiąc szumnie - ekologiczny.Zadbajmy o ptaki również zimą, kiedy pożywienia jest mało,  a niskie temperatury bywają bardzo niebezpieczne dla zwierząt.

marek kalicki, architekt krajobrazu, ogrody.pl Powyższy tekst i zdjęcia mogą być wykorzystane na dowolnej stronie pod warunkiem umieszczenia informacji skąd pochodzą oraz aktywnym linkiem do strony http://www.ogrodnik.com.pl/news

 

 
Strona www autora: http://www.ogrody.pl
Dodano: 2010-05-09 22:19:56 - ogrody.pl - ID wpisu: 9
Informacje

dekor.ogrody.pl

 
 
 
 
ogrody.pl

 
 
 

strona główna | informacje | dodaj newsa | katalog firm | wpis do katalogu | reklama u nas | kontakt | chcesz mieć ogród?

kratki trawnikowe