kontakt     strona główna     katalog firm     informacje     dodaj newsa
Loading
porady / Skoszona trawa – najlepszy kompost
Skoszona trawa – najlepszy kompost
Skoszona trawa – najlepszy kompost
Skoszona trawa – najlepszy kompost

porady / Skoszona trawa – najlepszy kompost
Właściciele ogrodów, działkowcy posiadający trawniki o większych rozmiarach zwykle stają przed dylematem co z robić ze skoszoną trawą. Jednym z najprostszych sposobów jest pozbycie się tzw. zielonych odpadów poprzez umieszczenie w kontenerze specjalnie do tego przeznaczonym i wywożonym przez odpowiednie służby porządkowe. Jednak wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż aturalny kompostto darmowy „lek” dla wielu roślin.
Zanim jednak nawóz z własnego kompostownika trafi na grządki, najpierw trzeba go odpowiednio przygotować. Skoszona trawa powinna być pozostawiona na wolnym powietrzu do przeschnięcia przez przynajmniej dwie, trzy doby, wówczas jest idealnym materiałem na kompostownik. Jeśli  powodu niepewnej pogody nie chcemy pozostawić skoszonej trawy na trawniku, wówczas można umieścić ją w otwartym pojemniku i przynajmniej dwa razy na dobę przemieszać, aby warstwa znajdująca się na spodzie także miała szansę być wystawiona na działanie promieni słonecznych i wiatru. Niestety pozostanie skoszonej trawy w zamkniętym pojemniku lub wystawienie na działanie deszczu spowoduje szybkie gnicie i nieprzyjemny zapach.
Kiedy trawa wyląduje już w kompostowniku</strong>, powinna być zmieszana z lekkim materiałem, najbardziej wdzięcznym składnikiem będą cienkie gałązki drzew owocowych. Przemieszany kompost leżakujący kilka tygodni staje się doskonałym, naturalnym nawozem. Warto umieścić go wewnątrz grządek, ok. 30 cm pod powierzchnią. Nowo posadzone rośliny będą szybko wzrastały na takim podkładzie. Oczywiście, zawartość kompostownika można podsypywać roślinom wieloletnim, które od dłuższego czasu znajdują się na rabatce.
Grubsze gałęzie znajdujące się na kompostowniku powinny leżakować nieco dłużej zanim użyźnią glebę. Kompost nadaje się do położenia pod trawnik, pod iglaki, pod grządki warzywne. Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Z pewnością jest to nieco trudniejsze przedsięwzięcie niż podsypanie nawozu z worka czy pojemnika, jednak nasze rośliny z pewnością odpowiednio odwdzięczą się gdy zapewnimy im w 100% naturalny nawóz.
 
Strona www autora: http://greensolutions.com.pl/
Dodano: 2016-07-13 17:37:37 - Green Solutions - ID wpisu: 337
Informacje

dekor.ogrody.pl

 
 
 
 
ogrody.pl

 
 
 

strona główna | informacje | dodaj newsa | katalog firm | wpis do katalogu | reklama u nas | kontakt | chcesz mieć ogród?

kratki trawnikowe