kontakt     strona główna     katalog firm     informacje     dodaj newsa
Loading
porady / Ogród miejski i przeddomowy
Ogród miejski i przeddomowy
Ogród miejski i przeddomowy
Ogród miejski i przeddomowy

porady / Ogród miejski i przeddomowy
Ogród miejski najczęściej nie jest duży. Stąd też należy dokładnie zaplanować wykorzystanie dostępnej powierzchni. Sąsiednie mury i domy często rzucają długie cienie, a urokliwych widoków nie ma prawie wcale. Z drugiej jednak strony, ogród miejski jest z reguły bezpieczniejszy niż podobny ogród poza miastem. Jego niewielkie rozmiary także przynoszą korzyści – możemy tu zasadzić rośliny nieco szlachetniejsze i droższe, gdyż nie odbije się to tak bardzo w ich ogólnej cenie.
Najczęściej nie możemy założyć sobie w ogródku miejskim lubianego przez większość dużego trawnika. Bardziej nadają się w tym przypadku nawierzchnie twarde lub obsadzone roślinami. Duże piętno na ogrodzie miejskim wyciska również jego otoczenie. Elementy architektoniczne będą więc tu przeważać. Brzydkie ściany i nieładne budynki możemy obsadzić roślinami pnącymi. W ten sposób wprowadzimy do naszego ogrodu trochę natury, a niezbyt ładna architektura nie będzie drażnić naszego wzroku.
Wybierając rośliny, możemy się nawet ograniczyć do jednego szczególnie pięknego drzewa, które obsadzimy wykwintnymi roślinami lub otoczymy podwyższonymi rabatkami. Hodowane w mieście rośliny muszą być jednak odporne na szczególne warunki. Powinny być przede wszystkim odporne na upał i promieniowanie, a także dobrze znosić spaliny, brud i okresowe susze. Warunki te spełniają m.in. rośliny z cieplejszych regionów np. aralia japońska, tulipanowiec, rozmaryn, lawenda itp.
Szczególnie ożywiającym elementem w ogródku miejskim jest woda. Podczas dużych upałów, które często panują w mieście, jesteśmy wdzięczni za każdy rodzaj orzeźwienia. W niemal każdym ogrodzie znajdzie się miejsce na sztuczne źródełko lub niewielki basen.
Ogród przeddomowy jest ubogim krewnym naszych ogrodów. Lecz wcale nie musi taki być! Usytuowanie budynku i przebieg ulicy często nie pozostawiają dużo miejsca na ogród, a i ta powierzchnia jest często zacieniona oraz niezbyt foremna. W tym wypadku, obszerna i dobrze widoczna ścieżka zaakcentuje dojście z ulicy do domu. Nie wolno zapominać, że ogród przed domem to nasza wizytówka, pierwsza rzecz, którą ujrzy odwiedzający nas gość. Wysokie żywopłoty nie działają zapraszająco, bardziej w tym wypadku sprawdzą się dekoracyjne byliny lub kombinacja z grubego żwiru i traw, takich jak trzęślica modra, rozplenica japońska czy kosmatka śnieżna. Często kłopotem jest znalezienie odpowiedniego miejsca na śmietnik. Dojście do niego musi być łatwe zarówno z ulicy, jak i od strony domu. Niewielka budka z wahadłowymi drzwiami, którą obsadzimy pnączami, zmieści się w każdym niemal ogrodzie przeddomowym i nie będzie nam psuła widoku.
Jak widać, zarówno w przypadku ogrodu miejskiego, jak i przeddomowego niezwykle ważne jest jego odpowiednie zaplanowanie i zaprojektowanie. Nieprzemyślane decyzje mogą rzutować bardzo znacznie na jego wygląd oraz pielęgnację. Jeśli nie czujemy się na siłach, warto czasami pomyśleć nad zatrudnieniem firmy specjalizującej się w projektowaniu ogrodów.
 
Strona www autora: http://greensolutions.com.pl/
Dodano: 2015-11-26 15:44:54 - Green Solutions - ID wpisu: 329
Informacje

dekor.ogrody.pl

 
 
 
 
ogrody.pl

 
 
 

strona główna | informacje | dodaj newsa | katalog firm | wpis do katalogu | reklama u nas | kontakt | chcesz mieć ogród?

kratki trawnikowe