kontakt     strona główna     katalog firm     informacje     dodaj newsa
Loading
porady / Październik w ogrodzie - jakie prace warto wykonać?
Październik w ogrodzie - jakie prace warto wykonać?
Październik w ogrodzie - jakie prace warto wykonać?
Październik w ogrodzie - jakie prace warto wykonać?
Październik w ogrodzie - jakie prace warto wykonać?
Październik w ogrodzie - jakie prace warto wykonać?

porady / Październik w ogrodzie - jakie prace warto wykonać?

Zima zbliża się wielkimi krokami, jednak październik jest to czas, w którym warto wykonać jeszcze sporo prac w naszym ogrodzie. W miesiącu październiku kwitną jeszcze niektóre rośliny, jednak wiele rzeczy, jak choćby deszczowe i chłodne dni, przypominają nam że jesień w pełni i czas powoli przygotować nasz ogród na okres zimowy. Jakie prace należałoby wykonać w tym miesiącu?


Pielęgnacja trawnika


Nie ma sztywnego terminu, w którym należałoby ostatni raz skosić trawnik przed zimą, jednak bardzo często ostatnie koszenie wykonujemy właśnie w tym miesiącu. Trawę należy kosić tak długo, jak długo rośnie. Jest to spowodowane tym, że nie należy zostawiać jej na zimę zbyt długiej, ponieważ będzie wtedy załamywać się pod śniegiem i gnić.


Warto również wspomnieć, wbrew powszechnej opinii, że jesienią panują dobre warunki do założenia nowego trawnika. Jednak nie należy czekać z tym zbyt długo.


Czas na porządki


Należy dokonać odchwaszczenia rabat, usunięcia kwiatów rocznych, które już przekwitły oraz starannie wygrabić z trawnika wszystkie padające na trawę liście. Pozostałości roślin przez zimę mogłyby gnić i tym samym zniszczyć naszą murawę.


Warto również pamiętać, żeby przed nastaniem przymrozków, przenieść do domu na zimowanie rośliny, które są wrażliwe na mróz np. pelargonie czy fuksje. Pomieszczenie, w których będą zimowały te rośliny powinny być jasne (w większości przypadków) oraz dość chłodne.


Jeśli niektórych roślin nie możemy przenieść w inne miejsca, to warto je odpowiednio zabezpieczyć np. poprzez wykonanie kopczykowania, czyli obsypanie nasady pędów ziemią bądź korą do 20–40 cm wysokości. Jeśli zdarzyłoby nam się, że zimą przemarzną pędy, to wiosną roślina odbije z dolnych, okrytych kopczykiem części.


Drzewa i krzewy w październiku


Miesiąc październik to bardzo dobra pora na sadzenie większości drzew oraz krzewów liściastych. Chodzi o zarówno owocowe, jak i ozdobne – szczególnie polecane jest to w przypadku tych z odkrytymi korzeniami. Jest to to dobry czas na kupowanie i sadzenie roślin pozbawionych liści. Warto pamiętać, że w miejscu gdzie chcemy posadzić roślinę, wykopujemy dołek i wsypujemy do niego trochę kompostu lub ziemi ogrodniczej. Wiele roślin, zwłaszcza jednorocznych, zakwitnie w przyszłym roku znacznie wcześniej, jeśli posiejemy je jesienią.


Jesień to najlepsza pora na sadzenie drzew i krzewów owocowych. W sklepach jest wtedy największy wybór gatunków i odmian, a pogoda sprzyja ukorzenieniu się roślin i przygotowaniu do zimy.


Staw i oczko wodne


Oczko wodne jesienią także potrzebuje szeregu prac związanych z utrzymaniem wody w dobrym stanie. W tym okresie należy usuwać liście opadające z drzew, które rozkładając się zanieczyszczają wodę. Można umieścić nad oczkiem siatkę, która zabezpieczyłaby je przed dostawaniem się liści do wody oraz ich gniciem. Jeśli nie, to trzeba pamiętać o ich systematycznym usuwaniu, aby nie zdążyły opaść na dno.


Jeżeli pogoda jest umiarkowana, a temperatura wody w tym okresie wynosi minimum 12°C i ryby są aktywne, to możemy je jeszcze dokarmiać. Ważne jest, aby podawać tyle karmy, aby została natychmiast zjedzona, a pozostałość wyłowić. Dobrze jest również dokonać przycięcia roślin natleniający i wyłowić przycięte fragmenty. W tym miesiącu usuwamy również szlam z dna oczka lub stawu.


Działać samemu czy zatrudnić specjalistę?


To tylko niektóre z podstawowych czynności, które warto jest wykonać w październiku w naszym ogrodzie. Wszystko zależy od jego wielkości, roślin i innych elementów, które w nim pozostają. Jeśli nie posiadamy doświadczenia, to warto poradzić bardziej doświadczonych ogrodników na jednym ze specjalistycznych portali lub zatrudnić firmę, która pomogłaby nam w przygotowaniu ogrodu do zimy. Nie warto przecież, aby kilka ostatnich miesięcy naszej pracy zostało zmarnowane?

 
Strona www autora: http://greensolutions.com.pl/
Dodano: 2015-10-30 14:40:14 - Green Solutions - ID wpisu: 327
Informacje

dekor.ogrody.pl

 
 
 
 
ogrody.pl

 
 
 

strona główna | informacje | dodaj newsa | katalog firm | wpis do katalogu | reklama u nas | kontakt | chcesz mieć ogród?

kratki trawnikowe