kontakt     strona g³ówna     katalog firm     informacje     dodaj newsa
Loading
porady / P³yty tarasowe, a komfort wypoczynku
P³yty tarasowe, a komfort wypoczynku
P³yty tarasowe, a komfort wypoczynku

porady / P³yty tarasowe, a komfort wypoczynku

Has³o „dobór p³yt tarasowych” nasuwa naturalne skojarzenia z estetyk±. Jednak umiejêtne podej¶cie do tematu mo¿e spowodowaæ, ¿e przydomowy taras zmieni siê z miejsca neutralnego w ulubione.


Dobór p³yt tarasowych jest teoretycznie znacznie prostszy ni¿ kostki brukowej – pierwszy powód jest taki, ¿e wybór jest mimo wszystko nieco mniejszy. Istotniejszy jednak jest fakt, ¿e taras ma zdecydowanie mniej funkcji ni¿ ci±gi komunikacyjne. Wiêkszo¶æ kwestii, które musimy rozstrzygn±æ dotyczy wiêc estetyki. Zwykle jednak miêdzy teori± a praktyk± wystêpuje pewien rozd¼wiêk. Tak jest i w tym przypadku.


Na pocz±tku warto przyjrzeæ siê cechom ³±cz±cym wszystkie p³yty tarasowe. S± to elementy znacznie cieñsze ni¿ wiêkszo¶æ kostek brukowych, ich grubo¶æ wynosi z regu³y oko³o 4cm. W wiêkszo¶ci wystêpuj± w dwóch wymiarach: 40x40 oraz 60x40cm. Mo¿na je uk³adaæ w sposób tradycyjny na uprzednio wykonanej podbudowie, lub te¿ w technologii tarasu wentylowanego na specjalnych podstawach.


Taras – miejsce wyj±tkowe


A teraz pora siê zastanowiæ, czego oczekujemy od naszego tarasu. A w zasadzie najpierw wypada³oby siê zorientowaæ, czego MO¯EMY oczekiwaæ od tarasu. Pierwsza odpowied¼ prawdopodobnie bêdzie dotyczy³a miejsca do wypoczynku – i bêdzie to odpowied¼ dobra, ale stanowczo zbyt ogólna. Taras i owszem s³u¿y do odpoczynku – ale odpowiednio zaprojektowany mo¿e ten odpoczynek doskonale organizowaæ. Warto wiêc zadaæ sobie pytanie jak lubimy spêdzaæ wolny czas. Tradycyjny taras za³o¿ony na prostym obrysie (najczê¶ciej prostok±tnym), o proporcjach zbli¿onych do kwadratu – zachêca do skupienia siê na jego ¶rodku. Bêdzie wiêc doskona³ym rozwi±zaniem dla lubi±cych wypoczywaæ przy grillu czy jako jadalnia na ¶wie¿ym powietrzu. Je¶li jednak chcieliby¶my zachêciæ u¿ytkowników do podziwiania ogrodu lub zwróciæ uwagê na piêkny widok za domem – warto nieco zmieniæ proporcje. Taras szeroki ale krótki nie bêdzie raczej sprzyja³ skupieniu siê w jego centrum, zachêci natomiast do podziwiania tego, co jest za nim. Jeszcze inaczej powinien zostaæ ukszta³towany taras którego zadaniem ma byæ skupienie uwagi odwiedzaj±cych na konkretny punkt. Mo¿e to byæ plac zabaw (je¶li chcemy stworzyæ przestrzeñ z której wygodnie bêdzie mo¿na kontrolowaæ bawi±ce siê w ogrodzie dzieci), oczko wodne czy stare drzewo. W takim wypadku taras mo¿e przyj±æ formê nieco amfiteatralnie obejmuj±c± wybrane miejsce.


Osobn± kwesti± jest usytuowanie tarasu wzglêdem budynku. Przyjê³o siê, ¿e utwardzona przestrzeñ lokalizowana jest bezpo¶rednio przy ¶cianie budynku, zwykle jako przed³u¿enie salonu. Czasami jednak wystêpuj± powody dla których warto taras od budynku odsun±æ. Mog± byæ obiektywne – jak chocia¿by ogród od pó³nocnej strony budynku, przez co taras usytuowany bezpo¶rednio przy ¶cianie by³by przez ca³y czas zacieniony. Mo¿e jednak chodziæ tak¿e o to, aby akustycznie oddzieliæ czê¶æ rekreacyjn± ogrodu od budynku – chocia¿by po to, aby ¶pi±cy domownicy nie musieli mimowolnie braæ udzia³u w tocz±cej siê na tarasie imprezie. W takim wypadku warto dodatkowo odseparowaæ taras od budynku na przyk³ad wysokim ¿ywop³otem lub szpalerem drzewek.


Taras – ³±cznik miêdzy budynkiem i ogrodem


Odrêbnym problemem jest dobór p³yt do estetyki budynku i ogrodu. To, ¿e wybór jest nieco mniejszy ni¿ w wypadku kostki brukowej wcale nie u³atwia sprawy. Kwestia doboru kolorystyki do kolorów elewacji jest do¶æ oczywista. Pozostaje jednak jeszcze taki dobór barw i faktur p³yt, aby uzyskaæ efekt odpowiadaj±cy naszym zamierzeniom. Do wyboru mamy ca³± paletê ch³odnych szaro¶ci, od niemal bia³ych (kolor okre¶lany jako marmurowy) p³yt Rock do grafitowych p³yt Pop i niemal czarnych Blues, oraz równie szerok± paletê barw ciep³ych, od jasno be¿owych p³yt Rock z kolekcji Jesienne Inspiracje przez bursztynowe p³yty Etno a¿ po intensywnie czerwone p³yty Pop. To oczywi¶cie tylko niektóre z dostêpnych barw. Podobnie rzecz ma siê z fakturami powierzchni. P³yty tarasowe mog± byæ g³adkie lub te¿ mieæ nawierzchniê delikatnie fakturowan± przez proces curlingowania. Nieco ostrzejsz±, ale nadal jednolit± nawierzchniê zapewnia ¶rutowanie. Nastêpne w kolejno¶ci pod wzglêdem stopnia rozrze¼bienia s± p³yty o strukturze ³upka, piaskowca czy przypominaj±cej naturalny trawertyn. Je¶li do³o¿ymy do tego mo¿liwo¶æ zestawiania ze sob± ró¿nych kolorów i faktur – mamy do dyspozycji ca³kiem spor± ilo¶æ kombinacji. Podstawowa zasada gwarantuj±ca w zasadzie o ile nie sukces to przynajmniej neutralno¶æ projektu jest jedna: umiar. Je¶li marzy nam siê bardzo skomplikowana, rozbudowana kompozycja z ogromn± ilo¶ci± detali i wielo¶ci± zastosowanych materia³ów, a nie zajmujemy siê zawodowo projektowaniem takich przestrzeni – warto zwróciæ siê do fachowca. Do¶æ trudnym zabiegiem jest równie¿ ³±czenie ze sob± p³yt o kolorach ze skrajnie ró¿nych palet kolorystycznych.


Tyle ostrze¿eñ. Jeszcze kilka rad.


Prosta, modernistyczna architektura „lubi” g³adkie powierzchnie i minimalizm. Doskonale bêd± z ni± wspó³graæ p³yty o jednolitym rysunku nawierzchni – g³adkie, ¶rutowane lub curlingowane. Bardziej rozrze¼bione nawierzchnie imituj±ce naturalny kamieñ lepiej sprawdz± siê w zestawieniu z tradycyjn± bry³± budynku.


 


Opisy do ilustracji:


Przyk³ady trzech ró¿nych rozwi±zañ tarasu za takim samym niewielkim domem w zabudowie szeregowej. Ka¿de z nich opiera siê na innych za³o¿eniach co do sposobu u¿ytkowania przestrzeni.


Buszrem-01


Taras maj±cy za zadanie zwróciæ uwagê u¿ytkowników na konkretny punkt w ogrodzie. Zaprojektowany w taki sposób, aby tworzy³ swojego rodzaju amfiteatr z centralnym punktem wyznaczonym przez nas.



  1. Taras pokryty p³yt± Rock o strukturze piaskowca, w kolorze marmurowym.

  2. Centralny punkt ogrodu.

  3. Skrajny pas tarasu pokryty p³yt± Rock o strukturze piaskowca w kolorze granitowym.

  4. Schody umo¿liwiaj±ce zej¶cie wy³±cznie w kierunku wyznaczonego punktu.

  5. Zakoñczenie ³agodn± skarp± na nieistotnych z punktu widzenia koncepcji ogrodu kierunkach. 


Buszrem-02


Taras optycznie i akustycznie oddzielony od budynku



  1. Ogród od pó³nocnej strony domu powoduj±, ¿e taras w zasadzie nie by³by nas³oneczniony.

  2. W±ski pas wyj¶ciowy z budynku na wysoko¶ci odpowiadaj±cej wysoko¶ci posadzki parteru, pokryty p³ytami Etno w kolorze kremowym o wymiarach 40x60cm u³o¿onymi wzd³u¿ elewacji budynku.

  3. Schody na poziom terenu wyznaczaj±ce przej¶cie na w³a¶ciwy taras.

  4. Chodnik pokryty p³ytami Etno u³o¿onymi wzd³u¿ jego g³ównego kierunku. Kierunek u³o¿enia prostok±tnych p³yt w pewnym stopniu wymusza kierunek ruchu.

  5. Taras pokryty p³ytami Etno o wymiarach 40x40cm.

  6. Szpaler drzew zapewniaj±cy komfortowe zacienienie i stanowi±cy izolacjê akustyczn±.


Buszrem-03


Taras stanowi±cy swojego rodzaju „przedsionek ogrodu”, a jednocze¶nie maj±cy zwróciæ uwagê u¿ytkowników na widok rozpo¶cieraj±cy siê za dzia³k±.



  1. Taras wykoñczony p³ytami Blues o strukturze piaskowca, kolorze marmurowym i wymiarach 40x60cm. Kierunek u³o¿enia p³yt zachêca do spaceru w g³±b ogrodu.

  2. Niezbyt du¿a g³êboko¶æ tarasu w stosunku do jego szeroko¶ci wymusza zainteresowanie przestrzeni± ogrodu i odleg³ymi widokami.

  3. Szerokie schody w centralnej czê¶ci tarasu.

  4. Szpalery drzew podkre¶laj±ce o¶ widokow±.

  5. £agodne skarpy poro¶niête traw± koñcz±ce skrajne odcinki tarasu.


 
 
Dodano: 2015-04-22 12:31:45 - nota bene - ID wpisu: 315
Informacje

dekor.ogrody.pl

 
 
 
 
ogrody.pl

 
 
 

strona g³ówna | informacje | dodaj newsa | katalog firm | wpis do katalogu | reklama u nas | kontakt | chcesz mieæ ogród?

kratki trawnikowe