kontakt     strona główna     katalog firm     informacje     dodaj newsa
Loading
porady / Rośliny lecznicze i trujące. Skubiąc trawkę w zębach.
Rośliny lecznicze i trujące. Skubiąc trawkę w zębach.
Rośliny lecznicze i trujące. Skubiąc trawkę w zębach.
Rośliny lecznicze i trujące. Skubiąc trawkę w zębach.
Rośliny lecznicze i trujące. Skubiąc trawkę w zębach.
Rośliny lecznicze i trujące. Skubiąc trawkę w zębach.

porady / Rośliny lecznicze i trujące. Skubiąc trawkę w zębach.
Jeśli mamy małe dzieci, trzeba wziąć pod uwagę ich odkrywcze możliwości również w zakresie spożywania wszelkiego ziela.
Przykład z życia: rodzice zauważyli u dziecka (dwulatek) dziwne zachowanie, zaburzenia ruchów, silnie rozszerzone źrenice. Szybki wywiad rodzinny wykazał, że maluch zjadł wcześniej kilka liści datury, ozdoby naszych tarasów, rośliny ostatnio dość modnej. Mama wykazała się refleksem i szybko znaleźli się na pogotowiu, gdzie lekarka stwierdziła inteligentnie, że to zatrucie i odradziła płukanie żołądka, jako że wszystko zostało już najpewniej strawione. Na uporczywe żądanie matki doszło jednak do płukania i oczom obecnych przy zabiegu ukazały się dość dobrze zachowane liście datury, lecz nikt nie chciał ich zabrać do zielnika, nawet owa lekarka. Pomijając wątpliwą komiczność sytuacji dla uczestnika "daturowej uczty" i jego ratowników, można uznać, że malec miał dużo szczęścia i matkę obdarzoną dużą dozą mądrości i stanowczości.
W każdym razie dzięki płukaniu żołądka nie doszło do tragicznej sytuacji. Wszystko skończyło się szczęśliwie.

Nie mam danych na temat toksyczności datury ozdobnej, lecz dysponuję danymi o jej bliskim krewniaku Datura innoxia (Bieluń indiański). Nasiona tej rośliny zawierają 60 % skopolaminy, już 1 mg tej substancji jest niebezpieczna dla życia.
Datura to roślina może mało popularna, ale ligustrum vulgare (zdjęcia obok) zna każdy, to podstawowy materiał na żywopłoty. Jego jagody są silnie toksyczne. Śmiertelne zatrucia u dzieci niestety nie są rzadkością. Regularne strzyżenie żywopłotu nie dopuszcza do owocowania. Przykłady można mnożyć (w ogrodzie częstymi gośćmi są np widoczne na zdjęciach: cis pospolity (trujące nasiona, ale czerwone osnówki są jadalne), kalina koralowa,  Naprawdę wiele roślin jest niebezpiecznych, więc lepiej nie skubać przysłowiowej trawki w zębie, jeśli nie wie się co jest dokładnie przedmiotem skubania. Ograniczmy się do konsumpcji ... zapachów. 

marek kalicki, architekt krajobrazu, www.ogrody.pl Powyższy tekst może być wykorzystany na dowolnej stronie pod warunkiem umieszczenia informacji skąd pochodzi oraz aktywnym linkiem do strony http://www.ogrodnik.com.pl/news
foto: Grzegorz Gajkowski
 
Strona www autora: http://www.ogrodnik.com.pl
Dodano: 2011-06-08 13:56:11 - ogrodnik.com.pl - ID wpisu: 31
Informacje

dekor.ogrody.pl

 
 
 
 
ogrody.pl

 
 
 

strona główna | informacje | dodaj newsa | katalog firm | wpis do katalogu | reklama u nas | kontakt | chcesz mieć ogród?

kratki trawnikowe