kontakt     strona główna     katalog firm     informacje     dodaj newsa
Loading
porady / Dla... nietoperzy
Dla... nietoperzy
Dla... nietoperzy
Dla... nietoperzy
Dla... nietoperzy

porady / Dla... nietoperzy

Raczej nie przepadamy za komarami. Walczymy z nimi jak tylko umiemy, stosując w tym celu najbardziej wymyślne środki – a najczęściej i tak kończy się swędzącymi pogryzieniami. Tymczasem istnieje pewne niewielkie zwierzątko, które potrafi dziennie zjeść nawet 2000 komarów, czyli w niektórych wypadkach niemal tyle ile samo waży. Kilka takich zwierzątek stanowi więc doskonałe rozwiązanie problemu koszmarnych insektów. Owym zwierzątkiem jest nietoperz, a zaproszenie go do pomocy w nierównej dotychczas walce wymaga tylko stworzenia mu odpowiednich warunków mieszkaniowych.


Rys. MFP-01- Designerer


Niezbędne materiały do stworzenia nietoperzowego domku nie są niczym wymyślnym. Należy tylko pamiętać, że drewno w żadnym wypadku nie może być impregnowane ani  nasączane innymi środkami chemicznymi. Poza podstawowymi narzędziami, gwoździami i klejem do drewna potrzebne będą:


1.       Listewki z miękkiego drewna (może być sosnowe) o przekroju 2x2mm


2.       Deska z niestruganego, miękkiego drzewa (sosna) na tylną ścianę budki. Będzie lądowiskiem i głównym „ciągiem komunikacyjnym” domku, musi więc umożliwiać łatwe zahaczenie pazurków. Można dodatkowo pokryć ją na przykład drobną siatką z włókna szklanego.


3.       Przednia ściana z płyty MFP – ten materiał zapewni odporność na czynniki atmosferyczne.


4.       Boki (MFP)


5.       Element osłaniający wlot (MFP)


6.       Daszek (MFP)


 


Rys. MFP-02 Designerer


Łączymy poszczególne części.


1.       Daszek z płyty MFP


2.       Elementy boczne


3.       Przednia ściana ściana budki z nabitymi lub przyklejonymi w odstępach co ok. 15mm listewkami


4.       Element przysłaniający wlot – powinna pozostać szczelina o szerokości około 2cm


5.       Tylna ściana budki


Rys. MFP-03 Designerer


Budkę instalujemy na słupie, drzewie bądź ścianie budynku, w miejscu osłoniętym od wiatru i deszczu oraz możliwie nasłonecznionym. Najlepsza jest strona południowa. Należy także zwrócić uwagę aby zapewnić swobodny, nie blokowany przez gałęzie wlot do domku. Budka prawdopodobnie zostanie zasiedlona dość szybko, ale jeśli tak się nie stanie – nie ma się co martwić. Jej atrakcyjność wzrasta z czasem, gdyż nietoperze wolą miejsca starsze, pozbawione zapachu świeżego drewna i mniej wyróżniające się w otoczeniu.


1.       Daszek osłaniający przed deszczem również wlot


2.       Lądowisko z miękkiego, nieobrobionego drewna. Aby poprawić jego właściwości można dodatkowo obłożyć je np. siatką z włókna szklanego, lub wykonać poziome nacięcia co ok. 15mm


3.       Boczne ściany wysunięte do dołu osłaniają lądowisko przed podmuchami wiatru


4.       Wlot do budki


 
Strona www autora: http://www.designerer.com
Dodano: 2014-11-17 12:44:48 - nota bene - ID wpisu: 296
Informacje

dekor.ogrody.pl

 
 
 
 
ogrody.pl

 
 
 

strona główna | informacje | dodaj newsa | katalog firm | wpis do katalogu | reklama u nas | kontakt | chcesz mieć ogród?

kratki trawnikowe