kontakt     strona główna     katalog firm     informacje     dodaj newsa
Loading
porady / Rustykalne klimaty w nowoczesnym ogrodzie
Rustykalne klimaty w nowoczesnym ogrodzie
Rustykalne klimaty w nowoczesnym ogrodzie
Rustykalne klimaty w nowoczesnym ogrodzie
Rustykalne klimaty w nowoczesnym ogrodzie
Rustykalne klimaty w nowoczesnym ogrodzie

porady / Rustykalne klimaty w nowoczesnym ogrodzie

Styl rustykalny jest nam bliski, bo przywołuje obrazy babcinego ogrodu, w którym spędzaliśmy najpiękniejsze wakacje. Ogrodu zaaranżowanego z dużą swobodą, ocierającą się niemal o chaotyczność i przypadkowość, ale przy tym bajecznie kolorowego i magicznego, w którym – jak w powieści Frances Burnett „Tajemniczy ogród” – dosłownie wszystko może się zdarzyć.


Ogrody urządzone w stylu rustykalnym są bardzo charakterystyczne i cieszą oczy swą wyjątkową dekoracyjnością. W tradycyjnej postaci raczej nie pasują do nowoczesnej architektury, natomiast świetnie wzbogacają przestrzeń wokół domów drewnianych, stylizowanych dworków, a także ogródków działkowych.


Tradycyjny styl rustykalny


- Klimat ogrodu rustykalnego kreują przede wszystkim kolory, ciepłe, ziemiste, piaskowe – mówi Dominik Wilczyński, projektant w firmie Libet. – Bezwzględnie należy unikać jednej tonacji kolorystycznej. Dominująca rola przypada ciepłym brązom i beżom, stonowanym czerwonym i ceglastym odcieniom, w naturalny sposób przeplatanych z zielenią.


Znamienne w wiejskim ogrodzie jest także stosowanie wielu elementów małej architektury i przywiązywanie szczególnej wagi do detalu. Obok więc ścieżek, podjazdów, tarasów, patio pojawiają się altany, konstrukcje typu pergola, kratki, murki itp., ale także elementy takie jak studnia czy kamienne ławeczki. Ich formy i kształty cechuje miękkość linii, chętnie wykorzystywane są łuki, fantazyjne zaokrąglenia, okręgi, koła.


Do brukowanych nawierzchni w rustykalnym stylu dedykowana jest linia Libet Decco Anitico. W tej roli doskonale odnajdują się zwłaszcza kostki Merano, Romano czy Natulit. Mają one ciekawą postarzaną fakturę, różne rozmiary, kształty od kwadratu do trapezu oraz melanżowe odcienie. Wszystkie te cechy dają swobodę tworzenia dowolnych aranżacji i układów, doskonale odwzorowujących wyjątkowy klimat minionych lat. Warto przy tym podkreślić, że kostki Libet Decco Antico, choć fabrycznie postarzane, produkowane są przy użyciu nowoczesnych technologii, gwarantujących ich wysoką trwałość i użyteczność.


Rustyk po nowemu


Miłośnicy stylu stylu rustykalnego coraz częściej sięgają po jego unowocześnioną wersję. Wykorzystując tradycyjne środki dla zachowania specyficznej atmosfery, wprowadzają też nowe i modne akcenty, które odświeżają wizerunek, ale także pozwalają zaspokoić oczekiwań oraz potrzeb współczesnego człowieka.


- W nowym rustyku rysuje się pewne uspokajanie dekoracyjności i zwrot ku skromniejszym rozwiązaniom – mówi Dominik Wilczyński.Wyraźnie widać odchodzenie od detalu na rzecz stosowania form o większych rozmiarach. Pojawiają się też kolory do tej pory kojarzone z innymi, nierzadko przeciwstawnymi, stylami.


W przeciwieństwie do tradycyjnego podejścia, teraz w rustykalnych aranżacjach ważną rolę zaczyna odgrywać zabawa kształtem. Na nawierzchniach brukowanych tworzone są kompozycje, gdzie sąsiadują ze sobą drobne kostki i większe płyty tarasowe, tworząc naprawdę oryginalne układy. Wśród naturalnych ciepłych barw przewijają się, tak teraz modne, odcienie szarości charakterystyczne dla minimalizmu. Bazą dla nawierzchni brukowanych nadal pozostają postarzane kostki z linii Libet Decco Anitico. Obecnie jednak, zgodnie z duchem nowego rustyku, między nimi powinny pojawić się płyty tarasowe linii Libet Impressio (m.in. Toscania, Maxima)


Styl rustykalny jest jednym z elementów specyficznego uroku polskiej prowincji przeniesiony do własnego ogrodu. Zawsze, niezależnie od mody i zmieniających się trendów, będzie miał grono swoich wiernych miłośników.


 

 
Strona www autora: http://www.proteinapr.pl
Dodano: 2014-06-22 21:56:49 - PRoteina PR - ID wpisu: 277
Informacje

dekor.ogrody.pl

 
 
 
 
ogrody.pl

 
 
 

strona główna | informacje | dodaj newsa | katalog firm | wpis do katalogu | reklama u nas | kontakt | chcesz mieć ogród?

kratki trawnikowe